KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT

 

A Köznevelési Törvény előírásának megfelelően - a 2016-ban vagy az ezt követően érettségiző diákoknak -  teljesíteniük kell összesen 50 óra közösségi szolgálatot, lehetőleg a tanévekre arányosan elosztva. A köznevelési törvény definíciója szerint a „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása”. [4. § (13)]

A közösségi szolgálat során a fogadó intézmény egy közösségi szolgálati naplóban adminisztrálja a teljesített órákat, melyeket minden tanév végén a diákok iskolai bizonyítványában is rögzítünk.

Az 50 óra teljesítése az érettségi bizonyítvány megszerzésének előfeltétele, enélkül 2016-tól senki nem kaphat érettségi bizonyítványt!!!

A közösségi szolgálat célja a személyiség fejlesztése, a szociális érzékenység kibontakoztatása, a segítségnyújtás. Jó lehetőség arra, hogy a tanulók olyan munkahelyeket, tevékenységeket ismerjenek meg, amelyek a későbbi életpályájuk alakulása szempontjából is fontosak lehetnek.

A közösségi szolgálat az alábbi területeken valósítható meg:

  • szociális (pl.: idős emberek segítése szociális intézmény keretei között)
  • egészségügyi (pl.: kórtermekben látogatás, lelki támasz nyújtása betegeknek, beszélgetés, bohócdoktor, ápolók és orvosok melletti segítő feladatok)
  • oktatási (pl.: korrepetálás alsóbb évfolyamon, időseknek nyelvi vagy számítógépes ismeretek oktatása)
  • kulturális és közösségi (pl.: múzeumokban, közgyűjteményeknél, művelődési házaknál kulturális programok megszervezésében és lebonyolításában való közreműködés, kiállításokon/koncerteken segítői feladatok, iskolai rendezvények megvalósításának segítése)
  • környezet- és természetvédelmi (pl.: fa- és növényültetés, kertgondozás, parkrendezés, állatmenhelyeken segítői feladatok, iskolaudvar karbantartási feladatai)
  • polgári- és katasztrófavédelmi (pl.: tűzoltóság és katasztrófavédelem munkájának segítése)  
  • közös sport- és szabadidős tevékenységek óvodáskorúakkal, idősekkel, valamint sajátos nevelési igényű gyermekekkel (óvodákban, idősotthonokban, más állami iskoláknál)

 

A törvényi előírásnak megfelelően:

  • Életkortól függetlenül naponta maximum 3 óra közösségi szolgálatot lehet végezni (1 óra = 60 perc).
  • A közösségi szolgálat végezhető tanítás után hétköznapokon, hétvégéken vagy tanítási szünetben is.
  • A közösségi szolgálat csak akkor lehet hivatalos, ha megkezdése előtt a szükséges dokumentumokat (jelentkezési lapot, szülői nyilatkozatot, szerződést, közösségi szolgálati naplót) az iskolában és a fogadóintézménynél is hitelesítik.
  • Elsősorban a 10-11. évfolyamon tanuló diákok számára (korlátozott számban) lehetőség lesz néhány óra közösségi szolgálat végzésére az iskolán belül is.

Javasolt lépések és szükséges dokumentumok:

1) JELENTKEZÉS: A közösségi szolgálat megkezdése előtt egy példányban jelentkezési lapot és szülői hozzájárulási nyilatkozatot kell kitölteni, mely itt a honlapon megtalálható. Kitöltése után a jelentkezési lapot kérjük a közösségi koordinátornak, Suba Eszter tanárnőnek leadni.

2) FOGADÓINTÉZMÉNY VÁLASZTÁSA: Keresni kell a jelentkezési lapon megjelölt területekkel foglalkozó civil szervezetet, közhasznú társaságot vagy nonprofit céget, amely közösségi szolgálati tevékenységet tud biztosítani a tanulónak. A megfelelő fogadóintézmények kiválasztásában az osztályfőnökök és a közösségi koordinátorok tudnak segítséget adni.

3) SZERZŐDÉSKÖTÉS: Amennyiben iskolánk még nem szerződött azzal a fogadóintézménnyel, amelynél a tanuló közösségi szolgálatot fog végezni, a feladatvégzés megkezdése előtt
2 példányban együttműködési megállapodást (hivatalos szerződést) kell kötni. (A mintaszerződés letölthető a honlapról.) A szerződés megkötésében a tanulónak fontos közvetítő szerepe van, hiszen a szerződés az ő közösségi szolgálati tevékenységének részleteit rögzíti. Ez azt jelenti, hogy a tanulónak kell elvinnie a fogadóintézményhez a szerződést aláíratni, lepecsételtetni. Az érvényes szerződést Suba Eszter tanárnőnél kell leadni. Együttműködési szerződés hiányában a közösségi szolgálat elismertetésére nincs lehetőség.

4) KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI NAPLÓ VEZETÉSE:

A közösségi szolgálatot megkezdő tanulóknak közösségi szolgálati naplót kell kérniük a koordinátortól. Ezt minden feladatvégzésre magukkal kell vinniük a fogadóintézményhez és a teljesített közösségi szolgálati órákat ebben kell igazoltatniuk. (Felhívjuk a figyelmet, hogy kizárólag az ebben a naplóban igazolt órák elismerése lehetséges, semmilyen más igazoló papírt elfogadni nem tudunk! Mindenki nagyon vigyázzon a közösségi szolgálati naplójára, s hivatalos okmányként kezelje!)

A közösségi szolgálati napló minden osztályfőnöki órán a tanulóknál kell, hogy legyen. Kérésre, valamint minden tanév végén az osztályfőnöknél le kell adni.

 

Együttműködési megállapodások és aktuális feladatok: https://kozossegi-szolgalat-mhszki.webnode.hu/

Törvényi háttér és fogadóintézmények országos listája: www.kozossegi.ofi.hu

Bővebb információ kérhető a subaeszter.hajozasi@gmail.com vagy a somogyidorahajozasi@gmail.com e-mail címeken, valamint a 061/3299290-es telefonszámon.                                             

iskolai koordinátor: Rabi-Suba Eszter

koordinátor-helyettes: Somogyi Dóra


A közösségi szolgálat hivatalos honlapja és törvényi háttere elérhető a www.kozossegi.ofi.hu oldalon 


Elérhetőség

KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT

BGeSzC Magyar Hajózási Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
1131 Budapest, Jász utca 155.



061/3408346


"Navigare necesse est."